- Úvod
- = Zajimavosti
- Princip působení Cytosanu při
Huminové látky obsažené v humátových produktech Energy – Cytosanu a Cytosanu Fomentum mají schopnost zvyšovat detoxikaci těla kůží na principu osmotického tlaku a gradientového spádu.
Tohoto efektu je dosaženo díky vysokému obsahu iontů vázaných v molekulách huminových látek. Díky tomu je možné pomocí zevní aplikace humátových přípravků ve formě zábalů či koupelí působit i na zánětlivé procesy probíhající pod povrchem kůže v hlouběji uložených tkáňových strukturách.
Samotný povrch kůže se rovněž čistí, prokrvuje, hojí a regeneruje, a to také díky výhodné kombinaci s kyselinou jantarovou. Huminové látky na povrchu kůže mají adstringentní účinek (stahující) a působí výrazně protizánětlivě.
Kůže je významný detoxikační orgán těla. Spolu s tlustým střevem a plícemi se podílí na odstraňování odpadních látek z vnitřního prostředí. Plíce, tlusté střevo a kůže jsou hlavními orgány nespecifické imunity. Na jejich povrchu tedy nedochází pouze k vytěsňování odpadních nepotřebných látek, ale dochází zde také k interakci a boji s patogenními organismy. Pokud jsou tyto orgány příliš zaneprázdněny funkcí vylučovací, je jejich imunitní funkce logicky oslabena a patogeny mohou snáze proniknout dovnitř těla. Kůže má oproti střevu a plicím daleko menší povrch (cca 2 m2) a pomáhá tělu zbavovat se těch odpadních látek, které z nějakého důvodu nebyly odstraněny střevní cestou. Čistota kůže tedy často vypovídá o stavu tlustého střeva a naopak. Podpořením vylučovacích schopností kůže je možné výrazně pomoci celkové detoxikaci vnitřního prostředí těla.
Vstřebávání látek
Kůže ale není jen vylučovacím orgánem, mezi kůží (popř. sliznicí) a obkladem či koupelí dochází k výměně látek – biologicky účinné látky se resorbují a odpadní látky spolu s potem zase naopak odcházejí z těla ven. Kůže má schopnost resorbovat především cenné minerály a stopové prvky, a dále pak některé huminové látky o nižší molekulové hmotnosti. Vstřebané látky zlepšují kvalitu kůže a sliznic, působí protizánětlivě a podporují jejich hojení. Významné je působení huminových látek na vaginální sliznici, kde dochází k resorpci v daleko větší míře než v případě kůže. Humátová koupel také normalizuje hodnotu pH a díky tomu podporuje přirozené mikrobiální osídlení vaginální sliznice.
Mgr. Tereza VIKTOROVÁ